گزیر

::گاهنوشتهای حمیدرضا محمدی::دربارهٔ من:

آخرین نظردهندگان:

مشترک شوید:

ایمیل خود را در جعبهٔ زیر وارد کنید و دکمهٔ اشتراک را بزنید.

جستجو:

Valid XHTML 1.0 Transitional RSS Feed

جی.پی.اس نوکیا ۵۸۰۰

۸۸/۰۱/۲۸

نوکیا ۵۸۰۰ جی.پی.اس دارد و این یکی از دلایلی بود که من بر اساس آنها این گوشی را برای خرید انتخاب کردم (این نوشته و این یکی را که پیش‌تر در مورد این گوشی نوشته‌ام ببینید).

دو برنامه‌ی از پیش نصب شده برای استفاده از جی.پی.اس دستگاه روی آن وجود دارد. یکی که (در منوی فارسی) «مکان» نامیده شده و امکان مشاهده‌ی طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع مکان جاری و همچنین در صورتی که در حال حرکت باشید امکان مشاهده‌ی سرعت حرکت، مسافت طی شده و مانند آن را فراهم می‌آورد و دومی برنامه‌ی «نقشه‌ها»ی نوکیاست که امکان نمایش موقعیتها را روی نقشه دارد. نقشه‌های مورد نیاز برای این برنامه را باید جداگانه و توسط برنامه‌ی ویندوزی Nokia Map Loader دریافت کنید که البته فعلاً نقشه‌ی ایران را ندارد و عملاً بدون نقشه‌ی ایران کاربرد چندانی برای ما ندارد. برنامه‌ی نقشه‌ها امکانات دیگری نیز همچون راهنمای مسیر برای رانندگی و پیاده‌روی را نیز ارائه می‌کند که باید جداگانه دریافت و به برنامه اضافه شوند و اغلب هم مجانی نیستند و باید خریداری شوند.

به کمک برنامه‌ی «مکان» می‌توانید طول و عرض جغرافیایی مکانها را به دست آورید، آنها را در قالب «مرزنماها» ذخیره کنید و بعداً روی کامپیوتر، به کمک نقشه‌های گوگل، نقشه‌ی موقعیت مورد نظر را مشاهده کنید. برای پیدا کردن آسان موقعیتها در «تنظیمات موقعیت‌یابی» که در منوی «گزینه‌ها» به آن دست پیدا می‌کنید، گزینه‌ی «نشان‌گذاریهای دلخواه» را انتخاب کنید و قالب مختصاتی را «DDD.DDDDD» تنظیم کنید تا بتوانید بدون زحمت مختصات مکان مورد نظر را در نقشه‌های گوگل پیدا کنید.

وضعیت ماهواره GPS

نشانگر قدرت سیگنال ماهواره‌های GPS گوشی

موقعیت ماهواره‌های GPS

موقعیت ماهواره‌های GPS

موقعیت فعلی

اطلاعات مکان فعلی (روبروی مجموعه‌ی نیاوران، میدان شهید باهنر تهران)

موقعیت محل روی نقشه‌های گوگل

جستجوی اطلاعات موقعیتی روی نقشه‌های گوگل

چند روز پیش یک نسخه از نرم‌افزار «رهیاب همراه – تهران ۸۷» را خریدم، که برای تهران‌گردی به کمک جی.پی.اس گوشی برنامه‌ی مفیدی است. این برنامه روی ۵۸۰۰ اجرا می‌شود (مبتنی بر جاواست)، به فرمانهای لمسی پاسخ می‌دهد (هر چند منو و دکمه‌های کنترلی برنامه بسیار کوچکند و برای کنترل دقیق آنها نیازمند استفاده از قلم هستم، ضمناً برای پیدا کردن یک مکان خاص امکان جستجو ندارد و مجبورم از فهرستهای الفبایی برای پیدا کردن آنها استفاده کنم) و می‌تواند موقعیت شما را در تهران به کمک اطلاعات جی.پی.اس روی نقشه مشخص کند. در صورتی که همانند من ترجیح می‌دهید صفحه‌کلید کمکی بزرگ و بدقواره‌ای که روی برنامه ظاهر می‌شود را غیرفعال کنید، در تنظیمات برنامه‌های نصب شده (تنظیمات خود گوشی و نه برنامه‌ی رهیاب) این صفحه کلید را خاموش کنید.

رهیاب تهران ۸۷ - صفحه‌ی افقی در حال جستجوی سیگنال

رهیاب تهران ۸۷ – صفحه‌ی افقی در حال جستجوی سیگنال

رهیاب تهران ۸۷ - صفحه عمودی در حال نمایش موقعیت فعلی

رهیاب تهران ۸۷ – صفحه عمودی در حال نمایش موقعیت فعلی

نسخه‌های اولیه‌ی میان‌افزار این گوشی، گویا اطلاعات مکانیابی را در عکسهای گرفته شده با دوربین ثبت نمی‌کردند. به هر حال، در نسخه‌ی فعلی میان‌افزار این گوشی می‌توان قابلیت «ضبط محل» را روشن کرد تا در اطلاعات EXIF عکسهای گرفته شده اطلاعات موقعیتی هم ضبط شود و بتوانید با آپلود عکس به سرویسهایی مانند فلیکر یا پانورامیو، بدون نیاز به ثبت دستی، موقعیت عکسهایتان را روی نقشه‌ها داشته باشید، عکسهای دیگران را از موقعیت مورد نظرتان پیدا کنید، یا از گوشیتان به عنوان مکملی برای دوربینهای دیجیتالی که جی.پی.اس ندارند استفاده کنید و اطلاعات موقعیتی عکسهایی را که با آنها می‌گیرید با استفاده از عکسهای کمکی گرفته شده با گوشی به دست آورید.

نمایش خودکار موقعیت عکس در فلیکر

در صورتی که قابلیت «ضبط محل» دوربین را فعال کرده باشید با آپلود عکسهای گرفته شده به فلیکر موقعیت گرفته شدن آنها را روی نقشه می‌بینید. این عکس را در فلیکر اینجا ببینید. توجه داشته باشید که موقعیت واقعی گرفته شدن عکس چند ده متر پایین‌تر است و تفاوت جاری احتمالاً ناشی از خطای GPS است.


۲۷ نظر

امیر:

تاریخ: ۸۸/۰۱/۲۹ ساعت: ۱۱:۵۲

سلام
منم ۱ دونه ۵۸۰۰ دارم راستش خیلی با نرم افزارهای جی پی اس خود گوشی حال نکردم و به سرعت یه گارمین روی گوشی ریختم البته آخرین ورژن از این نرم افزار بودش و روی ۵۸۰۰ به خوبی جواب می داد! خیلی فوق العاده است این گارمین تا تعداد قدمهات را هم واست می شماره!

حمیدرضا:

تاریخ: ۸۸/۰۱/۲۹ ساعت: ۱۵:۴۸

@امیر:
نوکیا یه برنامه‏ی رایگان داره به اسم Step Counter که به کمک شتاب‏سنج (accelerometer) گوشی تعداد قدمهاتو می‏شمره و مسافتی رو که رفتی نشون می‏ده (نیازی به GPS نداره).
از اینجا میشه دریافتش کرد:
http://betalabs.nokia.com/beta.....ep-counter

مهران:

تاریخ: ۸۸/۰۱/۲۹ ساعت: ۱۷:۴۲

می تونید از برنامه SmartComGPS استفاده کنید و تمام نقشه های شهرهای ایران رو هم توش load کنید. یک سری به mobilestan.net بزنید بد نیست

Jamshid:

تاریخ: ۸۸/۰۱/۳۱ ساعت: ۱۴:۱۸

الله اکبر، تکنولوژی به کجا رسیده! تو این ۶ ۷ سالی که به اتهام قتل زندان بودم پیشرفت های زیادی حاصل شده. قبل از محکومیتم تلفن ها فقط یک صفحه سیاه داشتن که شماره ها رو نشون میداد. همین.

سعید:

تاریخ: ۸۸/۰۶/۰۶ ساعت: ۱۴:۳۸

چهجوری دانلود کنم.

ashkan:

تاریخ: ۸۸/۱۱/۱۸ ساعت: ۱۷:۱۰

لطفا اگه کسی داره واسه منم بفرسته ok

مهدی رفیعی:

تاریخ: ۸۹/۰۲/۱۸ ساعت: ۱۲:۳۹

از این همه اشتیاق شما لذت می برم برایتان آرزوی موفقیت می نمایم

طارق:

تاریخ: ۸۹/۰۴/۱۵ ساعت: ۱۹:۳۶

سلام
این برنامه رو چطور میشه دانلود کرد؟؟
اصلا دانلود میشه

سالار:

تاریخ: ۸۹/۰۴/۲۲ ساعت: ۲۱:۲۰

سلام این برنامه رو چطوری دانلود کنم جواب شما رو کجا باید ببینم

حمیدرضا:

تاریخ: ۸۹/۰۴/۲۲ ساعت: ۲۱:۳۱

@طارق/@سالار:
اگه منظورتون رهیاب همراهه من از سایت تولیدکننده‌ش خریدم، از اینجا:
http://www.cybiran.ir

سالار:

تاریخ: ۸۹/۰۴/۲۲ ساعت: ۲۱:۳۵

سلام حمیدرضا چند خریدیش ؟

حمیدرضا:

تاریخ: ۸۹/۰۴/۲۲ ساعت: ۲۱:۴۵

@سالار:
پارسال فکر کنم نزدیک ده هزار تومن شد، الان نگاه کردم زده ۷۵۰۰٫

سینا:

تاریخ: ۸۹/۰۸/۲۹ ساعت: ۲۳:۲۳

نمیشه دانلود کرد

حسین:

تاریخ: ۸۹/۱۰/۰۷ ساعت: ۱۲:۴۵

اخرین ورژن MAPS کدومه

جواد:

تاریخ: ۸۹/۱۱/۰۴ ساعت: ۱۴:۳۳

برادر به ما هم روش دانلود و همچنین با توجه به سواد پایین و سن بالا خیلی ساده تر توضیح بدیدبرای سنین بالا این برنامه خیلی خوبه چون گمشدن شون هم تو خیابانها زیاده ممنون میشم

حمیدرضا:

تاریخ: ۸۹/۱۱/۰۴ ساعت: ۱۷:۱۸

@حاج آقا جواد:
پدر جان، بفرمایید بچه‌ها بخونن مطلب رو براتون، بگن اگه نوکیا ۵۸۰۰ براتون گرفتن که اصلاً حله، یه سر برن به این آدرس، قضایا حله،
اگه که گوشی حاجی نوکیا نیست و همین رهیابی که من اینجا ازش صحبت کردم مد نظره، که ناقابل کمتر از ۱۰۰۰۰ تومن مایه‌شه که -بینی بین الله حلالا- گوشیشون مجهز بشه به این سامانه، شرح این مثنوی هم که همین بالا هست و آدرس و توضیحاتش. بلکه مام دست پدری رو گرفتیم از خیابون رد کردیم صوابی برده باشیم.

پژمان:

تاریخ: ۸۹/۱۱/۲۸ ساعت: ۱:۱۷

بابا نمیشه دانلودش کرد

محمدرضا ۰۰s:

تاریخ: ۹۰/۰۱/۰۵ ساعت: ۱۴:۱۴

نمیشه دانلودش کرد چرا؟نمیدونم…………….

مهدی افتخاری:

تاریخ: ۹۰/۰۱/۰۷ ساعت: ۱۲:۲۹

اگه میشه راهنمای فارسی رو هم فعال کنید

رویا:

تاریخ: ۹۰/۰۱/۲۵ ساعت: ۲۱:۲۶

چطوری دانلود میشه بابا

حمید:

تاریخ: ۹۰/۰۱/۲۸ ساعت: ۷:۳۶

اگه میشه برامون برنامه های بیشتری بزارید

من:

تاریخ: ۹۰/۰۲/۰۸ ساعت: ۱۳:۵۹

در اینجا توضیحات رو داده!
http://www.mobfa.org/1388/03/1.....smart-com/

بهروز:

تاریخ: ۹۰/۰۷/۰۶ ساعت: ۲:۰۲

چطور دانلود میشه مهندس

نادر:

تاریخ: ۹۰/۰۹/۲۵ ساعت: ۲۳:۵۷

نادر بلوچستان ای بابا این که دانلو نمیشه خواهشا برام بفرست ‏ naderdahani‎@yahoo.comبفرست

علی:

تاریخ: ۹۰/۱۰/۰۱ ساعت: ۱۱:۴۲

خیلی بی خود بود اه

سینا:

تاریخ: ۹۱/۰۲/۱۰ ساعت: ۱۴:۴۶

چرادانلودنداره؟‏

سینا:

تاریخ: ۹۱/۰۲/۱۰ ساعت: ۱۴:۴۷

چرادانلودنمیشه‏!‏؟

خروجی آر.اس.اس نظرات این نوشته:»

ارسال دنبالک:»

ارسال نظر برای این نوشته امکانپذیر نیست.